Vetranie, kúrenie a zatienenie
Už pri plánovaní treba vedieť, či bude zimná záhrada obývaná či chceme záhradu nevykurovanú, temperovanú či vykurovanú.
Nevykurovaná funguje ako tepelno-izolačný priestor. Najlepšie je keď od vykurovaného priestoru ju delí napríklad posuvná sklenená stena, cez leto sú oba priestory otvorené a na začiatku vykurovacej sezóny sa záhrada zavrie a ostane nevykurovaná. Do takej záhrady treba vybrať rastliny znášajúce nízke teploty, napríklad oleandre ….
Temperovaná zimná záhrada je veľmi rozšírená a prevádzkovo výhodná. Teplota sa udržiava okolo 5 – 10 °C. Vhodná na pestovanie veľa druhov rastlín a na zimovanie rastlín napríklad muškáty a kaktusy.
Vykurovaná zimná záhrada je často prepojená s obytným priestorom ale aj oddelená sklenenou stenou, aby sa zachoval vizuálny kontakt s „prírodou“. Teplota sa udržiava na 15 – 20 °C preto je prevádzka takejto záhrady nákladná. Vhodná na pestovanie teplomilných rastlín ako eukalypty, palmy…
V žiadnej zimnej záhrade by nemalo chýbať vetranie. Vetranie môže byť prirodzené alebo mechanické ovládané ručne alebo automatikou. Dobre navrhnuté vetranie bráni akumulácii tepla, reguluje vlhkosť a umožňuje prístup kyslíka.
Pri prirodzenom vetraní chladný vzduch vstupuje väčšinou vetracími klapkami na spodnom okraji presklených plôch, teplý uniká odvádzacími otvormi pri streche. Čím väčšia vzdialenosť medzi spodnými a hornými ventilačnými otvormi a prívodné otvory menšie než odvodné, vzniká prídavný podtlak a teplo tak uniká rýchlejšie. Aby efekt vznikol, privádzaný vzduch musí byť cca o 5° Celzia chladnejší ako odvádzaný. Aby sme získali chladnejší vstupný vzduch je vhodné zatieniť prívodnú ventiláciu napríklad kríkmi. Veľkosť ventilačných otvorov by malo byť 10 až 15 percent z presklenej plochy a to v pomere 1/3 na prívod a 2/3 na odvod vzduchu.
Vetranie mechanické, riadené umožňuje nastaviť odvod a prívod vzduchu podľa potreby. K tomu slúžia automatické ventilačné jednotky. Nový vzduch je privádzaný pasívne alebo aktívne cez ventilačné jednotky. Automatické elektrické ventilačné jednotky sa umiestňujú v protiľahlých stenách v hornej a dolnej časti jednej steny. Strešné ventilačné jednotky slúžia na odsávanie prehrievaného vzduchu, otvoria sa automaticky, keď senzor teploty zaznamená vyššie hodnoty zapne umelé vetranie. S klimatizáciou zvyšujete komfort najmä v lete, je vhodné kombinovať s účinným tienením ovládaným senzormi.
Pre vytvorenie pohodlnej klímy je možné využiť aj úsporné rekuperačné jednotky.
Zimné záhrady je dobré chrániť pred prehriatím, to znamená ich tieniť. Najúčinnejšie tienenie je zvonka, účinnosť vonkajšieho zatienenia je až 90-percentná. Najjednoduchšie sú lamelové žalúzie a špeciálne markízy na ručné, diaľkové alebo automatické ovládanie senzorom podľa teploty a sily vetra. Vnútorné zatienenie je lacnejšie, ale menej účinné (50 %). Na tienenie môžete zavolať na pomoc prírodu. Vhodným umiestnením rastlín môžete využiť vegetačné opadavé „tienidlá“ – listnaté stromy s veľkou korunou či popínavé rastliny vysadené pred južnú stenu zimnej záhrady. Takto dosiahnete že v letných horúčavách využijete príjemný chládok a tieň od korún stromov a v zime keď listy popadali slnečné lúče príjemne vyhrejú zimnú záhradu.