Lazúry či oleje?
Lazúry či oleje?
Fungujú úplne rovnako ako lazúry a laik by ich možno ani nedokázal odlíšiť. Veľkou prednosťou však je, že oleje dokážu do dreva preniknúť výrazne hlbšie. To je výhodou takisto na drevenej podlahe terasy, ktorá je vystavená odieraniu pod podrážkami topánok, ale aj pri použití tropického dreva záhradného nábytku či obkladov, ktoré často veľmi ťažko do seba sajú rôzne nátery. Aj v takýchto prípadoch sa počíta s tým, že kedykoľvek bude treba náter obnoviť, vtedy stačí pozametať prach a použiť štetec, handričku alebo valček.
Výhodou olejov je fakt, že sú namiešané tak, aby čo najviac dokázali potlačiť praskanie dreva. Dlhodobo udržujú žiadanú sviežosť povrchových vrstiev dreva, čím zmierňujú pnutie, ktoré je často príčinou každej praskliny.
HRUBOVRSTVOVÁ LAZÚRA
Veľkou prekážkou je, keď sa drevený povrch špiní. Vytvárajúce nečistoty často prenikajú do pórov, z ktorých ich nemožno vymyť. To sa najčastejšie stáva v prípade dverí, zárubní a okien. Keď je žiadaný hladký povrch, a súčasne aj viditeľná kresba dreva, je účinné siahnuť po hrubovrstvovej lazúre, ktorá po zaschnutí pripomína lesklý či matný lak s pigmentamy na zvýraznenie kresby dreva. Náter je na dotyk chladný a viac pripomína lakované parkety či nábytok, nie prírodné drevo. V prípade, že ste už na starom nábytku videli, ako to vyzerá po tom, keď doň zatečie voda alebo keď vrstva laku v priebehu rokov popraská. Podobne sa správa i táto lazúra.
VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 27 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI
Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.