Drevo – 7. časť seriálu – štruktúra
Drevo – 7. časť seriálu – štruktúra
Drevo je heterogénny, hygroskopicky, mobilny a anizotropny materiál. Skladá sa z buniek a bunkovej steny a je zložené z mikro-vlákien z celulózy (40% – 50%) a hemicelulózy (15% – 25%), impregnovaného lignínu (15% – 30%).
Kmeň stromu
V ihličnatých stromoch sú drevené bunky prevažne z jedného druhu, tracheidu , a v dôsledku toho je materiál oveľa rovnomernejšej štruktúry, než u väčšiny tvrdých driev. Nie sú tu žiadne cievy („póry“) v ihličnatom dreve, ako ich je možné vidieť u listnatých, tvrdých stromoch.
Štruktúra tvrdých driev je zložitejšia. O schopnosť absorbovania vody je väčšinou postarané: v niektorých prípadoch (dub, gaštan, jaseň) je vešké, u iných ( pagaštan , topoľ , vŕba ) zase príliš malé. Porézne druhy, ako je jaseň, agát biely, catalpa, gaštan, brest , biely orech, moruše, dub, majú väčšie nádoby alebo póry a sú lokalizované v časti rastového kruhu vytvoreného na jar, čím sa vytvorí oblasť s viac či menej otvorenym a poréznym tkanivom.
U niektorých druhov stromov sú póry rovnomerne dimenzované tak, aby schopnosť vedenia vody bola rozptýlená po celej ploche prstenca nethromažďuje sa teda zhromažďujú v kapele alebo riadku. Príklady tohto druhu dreva sú jelša, lipa , breza , pagaštan, javor, vŕba, a druhy ako osika a topoľ. Niektoré druhy , ako je orech a čerešňa sú na hranici medzi dvoma triedami, ktoré tvoria prostrednú skupinu.
VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 27 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI
Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.