A szigetelőüvegek két vagy három, többféle vastagságú és típusú táblából készülnek, más és más izolációs, funkcióbeli és mechanikus tulajdonságokkal. Az üvegek és a távtartó illesztését egy rugalmasságát hosszú távon is megőrző gittel végezzük. Ez biztosítja a mechanikus feszültséggel szembeni magas ellenálló képességet.
A szigetelőüveg fontos paramétere továbbá az Ug hő- és a g teljes napsugárzást átbocsátó együtthatója. A g-érték határozza meg, hogy a napsugárzás hány százalékát ereszti át az ablak. A hagyományos szigetelőüvegek hőátbocsátó képessége g=50%, tehát a napfény 50%-a jut át az ablaküvegen. Tavasszal és télen a legtöbbet úgy spórolhatunk a fűtésszámlán, ha a lehető legnagyobb mértékben kihasználjuk a napsugarak melegét, tehát otthonunkat a természetes források segítségével melegítjük fel. Így a téli hónapokban az energiaszükségletet 10-25%-kal csökkenthetjük, az átmeneti, tavaszi és őszi hónapokban pedig helyettesíthetjük a hagyományos energiaforrásokat (gáz, szén, fa) a napsugárzással való passzív fűtéssel. Mivel az ajánlatokban nem mindig tulajdonítanak kellő fontosságot a g-értéknek, gyakran csupán 40%-os szigetelőüvegek kerülnek használatba.
A hármas hőszigetelő üvegezést g=63%-os szoláris áteresztő tényezővel kínáljuk. Az ablakok jól szigetelnek és a napfény 63%-át eresztik át.
Az üvegek kombinációjával különböző, más-más felhasználási tulajdonságokkal rendelkező ablaküveg gyártható.
A szigetelőüvegek gyárthatóak:
- "úsztatott" float üvegből
- hőszigetelő üvegből
- napvédő üvegből abszorbciós és reflexiós tulajdonságokkal
- díszített üvegből
- biztonsági üvegből
- ragasztott (VSG)
- edzett (ESG)
- a távtartó lehet
- alumínium
- rozsdamentes acél
- műanyag
A megfelelő ablak kiválasztásakor fontos tényező a szoláris nyereség g-értéke. Gyakran használatosak olyan, nagyon jó Ug hőszigetelési tulajdonságokkal rendelkező üvegek, melyeknek g-napfényáteresztő képssége csak 40% körüli, azaz a napsugaraknak csupán 40%-át engedik át. A napsugárzással való passzív fűtéssel a téli hónapokban az energiaszükségletet 10-25%-kal csökkenthetjük, az átmeneti, tavaszi és őszi hónapokban pedig ezzel tudjuk helyettesíteteni a hagyományos energiaforrásokat (gáz, szén, fa).
Vitrázs