Az épületek hőszigetelésére vonatkozó szabályok folyamatosan szigorodnak. Az ablakok, ajtók, erkélyek, portálok és a télikertek is a burkolati konstrukció részei. A növekvő energiaáarak szükségessé teszik számunkra, hogy minél takarékosabb megoldásokat keressünk. Az Európai Unió rendelete alapján 2020. december 31-ig minden épületnek csaknem nullára kell csökkenteni az energiafogyasztását.
A hagyományos háztartásokban a hőfogyasztás 200–300 kWh/m2 között mozog évente, az újépítésű házakban 150 kWh/m2 körül évente, a passzívházakban nem lépi át az évi 15 kWh/m2-es értéket. A következő típus az ún. "nullás ház", amelynek évi hőfogyasztása maximum 5 kWh/m2. A megfelelő konstrukció esetében a házat csak a nap melegíti, napkollektorok használata nélkül is. Az épület megfelelő elhelyezésével a napenergia és a talaj hőenergiája lesznek a fő források. A jó szigetelés is feltétele a hőenergiával való takarékoskodásnak. A passzívházak gyakorlatilag légmentesen záródó épületek, irányított levegőcirkulációval. Télen nincs szükség radiátorokra, nyáron klimatizációra, s így nem károsítják a lakók egészségét.
Szlovákiában a kötelező energetikai tanusítvány nem csupán az új épületekre vonatkozik, hanem azokra is, amelyeken nagymértékű felújítást végeztek (pl. szigetelést). A tanusítvány határozza meg, hogy az épület mely energetikai osztályba tartozik. Az adásvételi szerződéshez való csatolása kötelező.