Zvuková izolácia – kročajová nepriezvučnosť
Zvuková izolácia – kročajová nepriezvučnosť
Zvuková izolácia pri liatych podlahách by mala byť pomocou mäkkej, tlmiacej podložky, ktorá zabraňuje prenosu hluku. Liate, alebo drevené podlahy by sa nemali dotýkať zárubní dverí. V takýchto prípadoch by mala byť podlahová konštrukcia oddelená od zvislých stien dilatačnou páskou.
Technické zariadenia budovy akými sú: napr. vykurovanie, vetranie, vodovod, kanalizácia, sú najčastejšími zdrojmi rušivého hluku a vibrácií. Preto potrubné rozvody a strojné zariadenia, čerpadlá, kotly, ventilátory a pod. musia byť uložené pružne.
Zlepšenie protihlukových opatrení sa docieli prerušením prenosu hluku, najmä v prípade drevených stropov. Riešením je použitie mäkkých drevených obkladov alebo podpier, ako aj zvýšením vlastnej váhy napr. vrstvou plných tehál.
Dodatočné zvýšenie zvukovej izolácie
Dodatočné zvýšenie vzduchovej aj kročajovej nepriezvučnosti je aktuálne predovšetkým v bytových domoch. Týka sa spravidla izolácie hluku z okolia budovy, alebo vnútorného priestoru – susedia, výťah, chodba a pod.
Izolácia vonkajšieho hluku sa spravidla dodatočne rieši výmenou výplní otvorov – starých okien, alebo tiež zasklením balkónu, či lodžie.
Pri výmene okien okrem tepelnoizolačných prínosov je dôležité brať do úvahy aj zvukoizolačné vlastnosti okien. Izolácia vnútorného priestoru je najčastejšie vo forme izolácie podlahy, obvodových stien a priečok.
Izoláciu kročajovej nepriezvučnosti pri izolácii podlahy dosiahneme dodatočným inštalovaním ďalších vrstiev podlahy.
VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 26 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI
Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.