Pôsobenie vetrania na vlhkosť vzduchu
Pôsobenie vetrania na vlhkosť vzduchu
Vlhkosť vzduchu v miestnosti a taktiež vetranie má priamu spojitosť s vykurovaním. Pri zohrievaní suchého vzduchu spotrebujeme najmenej energie. Pri výrobe materiálov s tepelnoizolačnou funkciou je v platnosti princíp uzavretia suchého vzduchu v malom priestore (sem patrí polyuretánová pena alebo duté vlákn a pod…). Ak je vo vykurovanom priestore príliš vlhký vzduch, zbytočne zohrievame aj vodu, ktorá sa nachádza vo vzduchu. Z fyziky vieme, že na zohriatie vody je potrebné najväčšie množstvo tepla. Z týchto faktov vyplýva, že ekonomických dôvodov nie je efektívne ohrievať nevymenený vlhký vzduch.
Preto je potrebné vetranie aj zime? Dá sa ušetriť vetraním energia na vykurovanie? Najjasnejším príznakom vysokej vlhkosti v miestnosti je kondenzovanie vodnej pary a rosenie skiel na oknách (to platí pre eurookná, drevené okná aj drevohliníkové okná) hlavne v období zimného vykurovania.
Správne, efektívne a ekonomické vetranie pri eurooknách, drevohliníkových oknách a drevených oknách:
Vetraním docielime nielen prísun čerstvého vzduchu ale aj maximálnu kvalitu vzduchu v interiéru s minimálnou spotrebou energie. Potrebný čas vetrania pre výmenu vzduchu v miestnosti prostredníctvom otvorených okien je väčšinou ovplyvnený vonkajšími faktormi teploty vzduchu.
Tento čas sa zväčša pohybuje od 4 minút v zime po 30 minút v lete.
VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 26 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI
Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.