Murivo z tehál / časť 1.
Murivo z tehál / časť 1.
Stavebné materiály, ako tehla patria medzi tradičné a na Slovensku sú dodnes najpoužívanejším stavebným materiálom. Vďaka technologickému pokroku moderná porézna tehla má kvalitné tepelnotechnické vlastnosti pevnostnú charakteristiku, dobré zvukoizolačné a akumulačné vlastnosti.
Tepelná akumulácia
Pálený tehliarsky črep z ktorého sa tehla vyrába, má schopnosť akumulovať a následne vydávať teplo. Schopnosť tehlového muriva vplýva na vlastnosti, tepelnú zotrvačnosť a tepelnú pohodu v obytnom priestore.
V moderných poréznych tehlách sa sčasti zachovala vlastnosť masívnych tehlových stien, ktoré sú málo citlivé na zmeny teploty vonkajšieho prostredia. Z bežných stavebných materiálov po betóne majú najlepšiu akumulačnú schopnosť.
Komfort stavby
Výrobcovia tehál ponúkajú veľkorozmerové tehly, unifikované stavebné systémy vďaka ktorým je zabezpečená požiadavka na dosiahnutie vysokej produktivity pri murovaní a znižovaní spotreby malty. Pri sa doporučuje pred murovaním položiť izolačné pásy proti vode a vlhkosti.
Nevýhody tehlového muriva
Azda najväčšou nevýhodou tehloblokov je potrebná väčšia hrúbka muriva pri zachovaní rovnakých tepelnoizolačných vlastností, ako u podobných stavebných materiálov. S tým súvisí aj potreba dodatočného zateplenia budovy. Pri nízkoenergetických a pasívnych domoch sa tehla z tohto dôvodu nepoužíva.
VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 26 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI
Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.