Kvalita výplní otvorov

Kvalita výplní otvorov

Okná, dvere, či iné presklenia určujú kvalitu výplní otvorov zo zvukoizolačného hľadiska podobne ako u zvislých deliacich prvkov v indexe nepriezvučnosti Rw [dB]. Na zvukoizolané vlastnosti výplní otvorov vplýva okrem ich samotnej kvality (rám, kovanie, zasklenie ) aj kvalita montáže.

Trojité zasklenie – nadmerný hluk je možné izolovať najmä špeciálnym trojitým zasklením, protihlukovými sklami, alebo špeciálnym rámom.

Niektoré hrubšie sklá majú lepšie zvukovoizolačné vlastnosti, pritom je vhodná aj asymetrická skladba hrúbky dvojitého zasklenia v pomere 2:1. V súčasnosti je trendom napustenie vzácneho plynu do výplní medzi vrstvami skiel, čo pomáha zlepšiť zvukovoizolačné vlastnosti okien.

Dôležité sú tiež krídla, rám stavebnej konštrukcie, osadenie zasklenia a pod. Spôsob riešenia prirodzeného vetrania (vetracie mriežky, štrbiny a pod.) je rozhodujúci, pretože každá medzera v konštrukcii okna je miestom šírenia zvuku.

Horizontálne konštrukcie, ako podlahy, stropy a pod. sa posudzujú z hľadiska kročajovej nepriezvučnosti. Najčastejšie je šírenie hluku vyvolané nárazmi do stavebných prvkov. Takýto druh nepriezvučnosti je závislý od plošnej hmotnosti a skladby vrstiev stropu a podlahy.

Najefektívnejším spôsobom kročajovej neprieznučnosti je striedanie akusticky mäkkých a tvrdých vrstiev. Takýmto je aj oddelenie podlahovej konštrukcie od zvislých stien pružnou vrstvou.

VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 26 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI

Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.

Podobné články

Aké sú výhody drevených okien?

Okná sa vyrábajú z rôznych materiálov a v závislosti od vašich potrieb a túžob ako majiteľa domu môžete použiť množstvo rôznych materiálov a na základe vhodnosti materiálu si budete môcť vybrať okná, ktoré budú vyhovovať práve vášmu domovu. V tomto článku sa zameriame na drevo, ako jednu z možností. Aké sú teda presne výhody drevených…

Mali by sme si namiesto plastových okien vybrať drevené?

Prvou otázkou, ktorá môže pri kúpe okna alebo dverí vyvstať, je, či si vybrať drevené alebo plastové okná a dvere. Najdôležitejšie je určiť podľa vlastných potrieb, ktoré riešenie slúži cieľom, ktoré považujeme za dôležité. V záplave informácií sa dá veľmi ľahko stratiť, preto by som vám rád pri výbere pomohol zhrnúť niektoré hlavné výhody a nevýhody…

6 dôvodov, prečo by ste si mali vybrať drevené okná a dvere do svojho domu

Drevo je už dlho bežným materiálom pri výbere okien a dverí alebo pri izolácii domu. Nie je to prekvapujúce, pretože ide o jeden z najľahšie dostupných, univerzálnych materiálov, ktoré poskytujú dobrú izoláciu. Vďaka technologickému pokroku sa však na trhu rýchlo rozšírili aj materiály zo sklených vlákien, hliníka a vinylu, v dôsledku čoho majitelia domov často…

This site is registered on wpml.org as a development site.