Drevo – 8. časť seriálu – mäkké drevo
Drevo – 8. časť seriálu – mäkké drevo
Mäkké drevo má radiálne pohľad, letokruhy blízko seba. Je výrazný rozdiel medzi starým stromom a mladým stromom. Staré drevo je hustejšie. Pri pozorovaní pod mikroskopom sú bunky starého dreva husté a skladajú sa z veľmi malých bunkových dutín, zatiaľ čo tie, ktoré vznikajú v mladom dreve majú tenké steny a veľké bunkové dutiny. Sila je v stenách, nie dutinách. Preto čím väčší je podiel starého dreva tým väčšia je hustota a pevnosť
V prípade ťažkého kusa borovice je vidieť hneď, že ťažší kus obsahuje väčší podiel starého dreva než druhý, a preto ukazuje jasnejšie vymedzené letokruhy. V bielych boroviciach nie je rozdiel medzi rôznymi časťami kruhu, a ako výsledok je drevo veľmi jednotné a homogénne a je jednoduché s ním pracovať. V tvrdých boroviciach je staré drevo veľmi husté a má hlboké zafarebenie.
Nie je to len časť starého dreva, ale aj jeho kvalita, ktorá je rozhodujúca. Vo vzorkách, ktoré vykazujú veľkú časť starého dreva môže byť výrazne viac porézneho materiálu a váži podstatne menej ako mladé drevo, ktoré ho obsahuje iba málo. Možno posúdiť a porovnávať hustotu dreva, preto je do určitej miery určiť silu dreva vizuálnou kontrolou.
U ihličnanov tempo rastu samo neurčuje podiel dvoch častí kruhu, pretože v niektorých prípadoch drevo pomalého rastu je veľmi tvrdé a ťažké, zatiaľ čo v iných je to naopak. Kvalita lokality, kde strom rastie nepochybne ovplyvňuje charakter dreva, aj keď to nie je možné formulovať ako pravidlo.
VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 26 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI
Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.