Drevo – 5. časť seriálu – farba
Drevo – 5. časť seriálu – farba
V druhoch, ktoré vykazujú zreteľný rozdiel medzi jadrovým drevom a beľovým drevom je prírodná farba jadrového dreva väčšinou tmavšia ako beľové drevo a veľmi často je kontrast viditeľný. Ten vzniká na základe tvorby chemických látok. Dramatický rozdiel vo farbe neznamená, veľký rozdiel v mechanických vlastnostiach jadrového a beľavého dreva, aj keď môže byť medzi nimi výrazný chemický rozdiel.
Niektoré experimenty na veľmi živicových vzorkách dreva ukazujú zvýšenie pevnosti, vzhľadom k tomu , že živica zvyšuje pevnosť v suchom stave. Tieto sú takmer nepriepustné proti hnilobe a termitom, avšak sú veľmi horľavé.
Vzhľadom k tomu, z rastového kruhu je možné posúdiť hustotu dreva, tvrdosť a pevnosť materiálu. To platí najmä v prípade ihličnatého dreva. Neprirodzené zafarbenie dreva často označuje chorý stav. Čierne až šedé zafarbenie je často výsledkom napadnutia hmyzom. Zafarbenie je iba optický údaj o stave dreva a pravdepodobne nemá priamy vplyv na vlastnosti dreva. Niektoré huby dreva sú v charakteristických farbách, ktoré sa tak stali príznačným pre slabosť; avšak atraktívny efekt známy ako spalting vyrobené týmto spôsobom je často považovaný za žiadúcu charakteristiku. Bežné zafarbenie miazgou je v súvislosti s rastom húb, ale nemusí nutne oslabujúci účinok.
VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 26 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI
Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.