Drevo – 4. časť seriálu – jadrové a beľové drevo

Drevo – 4. časť seriálu – jadrové a beľové drevo

Jadro (alebo duramen) je drevo, ktoré v dôsledku prirodzenej chemickej premeny sa stáva odolnejším voči rozkladu. V jadrovom dreve dochádza ku spontánne, geneticky naprogramovanému procesu.

Zvyčajne jadrové drevo vyzerá inak, je mŕtve; v takom prípade je viditeľné na priereze, obvykle pri letokruhoch. Jadro môže (alebo nemusí) byť oveľa tmavšie ako živé drevo. To môže (alebo nemusí) byť výrazne odlišný od beľového dreva. Avšak môže dôjsť k odfarbeniu dreva, dokonca aj drevín, ktoré netvoria jadrové drevo.

Beľové drevo (alebo alburnum), je mladšie, vonkajšie drevo; v rastúcom strome a jej hlavné funkcie sú k doprava vody z koreňov do listov a uloženie rezerv výživy.

Termín jadrové drevo pochádza výlučne z jeho postavenia, a nie z životne dôležitý pre strom. Dôkazom toho je skutočnosť, že strom môže prospievať aj s úplne skazeným jadrom. Niektoré druhy vytvátajú jadrové drevo veľmi skoro, a tak majú len tenkú vrstvu živej bieli, zatiaľ čo v iných druhoch stromov zmena prichádza pomaly. Tenké beľové drevo je charakteristické pre také druhy, ako gaštan, agát biely alebo moruša, kým javor, jaseň, biely orech, buk a borovica majú hrúbka beľového dreva výraznejšiu.

Keď je strom veľmi mladý, je pokrytý konármi takmer úplne až k zemi, ale ako to starne niektoré alebo všetky z nich nakoniec odumrú a sú buď ulomené, alebo spadnú. Následný rast dreva môže úplne zakryť pahýle, ktoré však zostanú ako uzly. Preto beľové drevo starého stromu najmä lesného dospelého stromu bude mať menej uzlov, ako vnútorné jadrové drevo. Vo väčšine prípadov uzly sú považované za vady, ktoré oslabujú drevo a narušujú jeho ľahké spracovanie. 

VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 26 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI

Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.

Podobné články

Aké sú výhody drevených okien?

Okná sa vyrábajú z rôznych materiálov a v závislosti od vašich potrieb a túžob ako majiteľa domu môžete použiť množstvo rôznych materiálov a na základe vhodnosti materiálu si budete môcť vybrať okná, ktoré budú vyhovovať práve vášmu domovu. V tomto článku sa zameriame na drevo, ako jednu z možností. Aké sú teda presne výhody drevených…

Mali by sme si namiesto plastových okien vybrať drevené?

Prvou otázkou, ktorá môže pri kúpe okna alebo dverí vyvstať, je, či si vybrať drevené alebo plastové okná a dvere. Najdôležitejšie je určiť podľa vlastných potrieb, ktoré riešenie slúži cieľom, ktoré považujeme za dôležité. V záplave informácií sa dá veľmi ľahko stratiť, preto by som vám rád pri výbere pomohol zhrnúť niektoré hlavné výhody a nevýhody…

6 dôvodov, prečo by ste si mali vybrať drevené okná a dvere do svojho domu

Drevo je už dlho bežným materiálom pri výbere okien a dverí alebo pri izolácii domu. Nie je to prekvapujúce, pretože ide o jeden z najľahšie dostupných, univerzálnych materiálov, ktoré poskytujú dobrú izoláciu. Vďaka technologickému pokroku sa však na trhu rýchlo rozšírili aj materiály zo sklených vlákien, hliníka a vinylu, v dôsledku čoho majitelia domov často…

This site is registered on wpml.org as a development site.