Drevo – 3. časť seriálu – fyzikálne vlastnosti
Drevo – 3. časť seriálu – fyzikálne vlastnosti
Letokruhy
Tvorba letokruhou – prsteňou je známa ako sekundárne rast; je výsledkom bunkového delenia. Tam, kde nedôjde k sezónnemu rastu prstene sú pravdepodobne nevýrazné alebo chýbajú. V prípade, že sú rozdiely v raste kruhu, potom časť rastu krúžku je najbližšie ku stredu stromu vytvorenej na začiatku vegetačného obdobia, kde je rýchly rast, tam sa obvykle skladá zo širších prstencov.
Uzly
Uzol je určitý typ nedokonalosti v dreve; má vplyv na technické vlastnosti dreva, väčšinou negatívne, ale môže byť využitý pre vizuálny efekt. V pozdĺžne rezaných doskách sa bude uzol javiť ako znak dekorácie. Uzol je buď základ bočných vetiev alebo spiace púčik. Uzol pri základe z vedľajšej vetvy má kužeľovitý tvar teda zhruba kruhový prierez s vnútorným hrotom.
Počas vývoja stromu, spodné konáre často odumierajú, ale môžu zostať súčasťou stromu niekedy aj roky. Z tohto dôvodu, mŕtve vetvy produkujú uzly, ktoré nie sú homogénne a ktoré by mohli vypadnúť potom, čo strom bol narezaný na dosky.
V triedení reziva a stavebného dreva, uzly sú klasifikované podľa ich tvaru, veľkosti, zdravia a pevnosti. Uzly podstatne ovplyvňujú praskanie a deformácie dreva. Jedná sa o závady, ktoré oslabujú drevo a znižujú jeho hodnotu pre konštrukčné účely, kde sila je dôležitým faktorom. Uzly nemusia mať nutne vplyv na tuhosť konštrukčného dreva, bude závisieť od veľkosti a ich umiestnenia. Zdravé hrče neoslabujú drevo ak sú vystavené tlaku rovnobežne s vláknami.
VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 26 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI
Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.