Aké sú výhody drevených okien?

Aké sú výhody drevených okien?

Okná sa vyrábajú z rôznych materiálov a v závislosti od vašich potrieb a túžob ako majiteľa domu môžete použiť množstvo rôznych materiálov a na základe vhodnosti materiálu si budete môcť vybrať okná, ktoré budú vyhovovať práve vášmu domovu. V tomto článku sa zameriame na drevo, ako jednu z možností.

Aké sú teda presne výhody drevených okien?

Jedná sa o dlhý a pestrý zoznam, ale tu kratšie zhrnutie:

  • Drevo je veľmi estetické a predstavuje prirodzený, teplý povrch, ktorý každá domácnosť potrebuje.
  • Drevo je vynikajúci prírodný izolant, čo znamená, že udrží chlad vonku a teplo vnútri, čím zníži vaše účty za energie a pomôže vám v zime udržať domácnosť v teple.
  • Drevo je robustný materiál, ktorý má tendenciu vydržať celé veky; tieto okná určite nebudete musieť vymieňať každých pár rokov alebo dokonca desaťročí.
  • Drevo je obnoviteľný zdroj, takže je dobrou voľbou, ktorá pomáha šetriť životné prostredie

Ako vyzerajú drevené okná v porovnaní s inými materiálmi?

Pri rozhodovaní, či investovať do drevených okien, je často na prvom mieste estetická hodnota, ktorú drevo prináša. Ťažko nájdete krajšie okná ako tie, ktoré sú vytvorené z masívneho dreva.

Na použití dreva je skvelé to, že neexistujú dva rovnaké kusy. V závislosti od typu použitého dreva a použitého laku sa konečný výsledok prejaví v množstve rôznych farieb, zrnitosti a vzorov.

Ak je váš dom už vyrobený z dreva, budete môcť jednoducho vybrať drevené okná, ktoré používajú rovnakú odrodu dreva ako vaše steny. Ak ste trochu kreatívnejší, môžete použiť drevo rôznych farieb, aby ste vytvorili kontrast.

Drevo je tiež skvelé nielen pre svoju prirodzenú krásu, ale aj pre to, ako prijíma farby a laky. Zatiaľ čo iné materiály sa môžu lakovať docela problematicky a vyžadujú si ľubovoľný počet špeciálnych farieb, aby farba na materiáli priľnula, drevo prijíma väčšinu farieb mimoriadne ľahko.

Okrem toho natieranie a lakovanie drevených okenných rámov zabezpečí, že zostanú robustné a vydržia dlhé roky až desaťročia.

Je drevo vhodný izolant?

Ukázalo sa, že drevo je vynikajúci izolant, v skutočnosti jeden z najlepších. V porovnaní s inými populárnymi stavebnými materiálmi, ako sú plast a hliník, je drevo ďaleko v popredí. Kvalitné drevené rámy ďaleko prevyšujú svojich konkurentov, poskytujú 400-násobne viac izolácie ako oceľ a viac ako 1800-krát viac izolácie než hliníkové okná.

To je naozaj dobrá správa pre majiteľov domov. Nielenže sa tým zvyšuje životnosť dreva, ale časom sa vďaka zvýšenej hodnote U-faktora ušetria aj obrovské sumy peňazí za vykurovanie. Hoci drevené okná môžu stáť na začiatku o niečo viac, avšak vďaka tejto dodatočnej izolácii, ktorú poskytujú, bude váš domov v zime teplejší a v lete chladnejší, čo znamená, že nebudete musieť platiť toľko za vykurovanie, resp. za klimatizáciu.

Okrem toho, že drevené okná skvelo izolujú a regulujú vnútornú teplotu, sú ideálne aj na zastavenie akýchkoľvek nepríjemných zvukov. To znamená, že drevené okná zablokujú viac nežiaduceho hluku zvonku a umožnia vám pokojné bývanie a pomôžu vám pokojnejšie spať.

Ako dlho drevené okná vydržia?

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, najmä v porovnaní s tvrdšími materiálmi, ako je oceľ alebo hliník, drevo má neuveriteľnú životnosť a pri správnom ošetrení vydrží desaťročia, ak nie stáročia.

V spojení s tým, že je skvelým izolantom, jeho schopnosť odolávať väčšine poveternostných podmienok bude z dlhodobého hľadiska aj veľkou úsporou peňazí.

Na rozdiel od kovových materiálov, ktoré pri vystavení dažďu a iným nepriaznivým poveternostným vplyvom hrdzavejú a začínajú sa kaziť, drevo je prekvapivo pevné a pružné.

Keďže drevo nie je náchylné na hrdzavenie, je ideálnym materiálom na okná pre domácnosti nachádzajúcich sa pri vodných plochách, ako aj pre mestá, v ktorých je nadmerné množstvo zrážok, alebo kdekoľvek, kde sa vyskytuje vysoká vlhkosť.

Drevo však musí byť ošetrované. Neošetrené drevo, ktoré sa inštaluje v surovom stave, pomerne rýchlo napučí, zdeformuje sa a všeobecne sa začne rozpadávať. Je treba dbať na to, aby bolo drevo ošetrené viacerými kvalitnými vrstvami farieb, povrchovými úpravami a lakmi pre dosiahnutie maximálnej životnosti.

Ďalšou vecou, ktorú treba mať na pamäti, je, že drevo sa niekedy môže stať terčom útokov hmyzu, ktorý môže prehrýzť priamo rámy a ohroziť integritu konštrukcie. Prevenciou tohto problému je to isté riešenie, ktoré sme uviedli vyššie: zabezpečte, aby bolo drevo ošetrené vysokokvalitnými povrchovými úpravami, ktoré zabezpečia, že zostane odpudivé voči vode aj hmyzu.

Prečo je drevo lepšie pre životné prostredie?

Ako sa ukázalo – celkom výrazne. Drevo je prírodný, obnoviteľný zdroj. To znamená, že ho možno teoreticky vyrábať donekonečna. Pokiaľ sa každý vyrúbaný strom nahradí novovysadenými stromami a sadenicami, drevo bude k dispozícii ešte dlhé roky.

To isté sa nedá povedať o iných materiáloch, ktoré sa používajú na okenné rámy, ako je kovový hliník. Tieto zdroje sú obmedzené, čo znamená, že na celom svete je ich k dispozícii len určité množstvo, a keď sa tieto ložiská vyčerpajú, budú sa musieť použiť alternatívy.

Nejde len o množstvo, ale treba zvážiť aj ekologickú stopu. Ťažba ťažkých kovov si vyžaduje obrovské množstvo škodlivých výrobných procesov, ktoré spôsobujú, že územia sú zbavené života a krajinu poznačia natrvalo.

Pokiaľ ide o plastové okná, výroba plastov predstavuje obrovského znečisťovateľa životného prostredia, najmä ak vezmeme do úvahy, že vinyl a plasty nie sú ľahko biologicky rozložiteľné.

Na druhej strane výroba dreva je oveľa šetrnejší proces, ktorý si na získanie konečného výrobku nevyžaduje žiadne rozpúšťadlá ani chemikálie. Pokiaľ sa stromy získavajú udržateľným spôsobom a stromy sa opätovne vysádzajú, ekologická stopa získavania dreva je nekonečne menšia ako pri iných materiáloch.

Na rozdiel od výroby nerastných surovín, ktorá si vyžaduje obrovské množstvo tepla a energie na roztavenie, extrakciu a následné spracovanie kovu z horniny, pri výrobe dreva je samotný strom takmer konečným produktom a továrne používané na zušľachťovanie dreva sú v porovnaní s ním relatívne nízko-energetické záležitosti.

Ako sa drevené okná montujú?

Odpoveď na túto otázku v sebe skrýva veľmi dôležitý parameter, ak nie najdôležitejší. Inštalácia drevených okien predstavuje docela veľmi náročnú úlohu, keďže si vyžaduje určité vzdelanie a špecifickú sadu nástrojov.

V tomto prípade je vhodné sa určite obrátiť na odborníkov, ktorí drevené okná veľmi jednoducho a bez problémov namontujú a tým pádom viete na ne získať aj záruky.

Bez ohľadu na to, akú možnosť potrebujete, zručný dodávateľ bude môcť vaše drevené okná namontovať jednoducho a bez problémov a dokonca vám bude vedieť poskytnúť pri servise aj 10-ročnú záruku.

Ak sa okná nesprávne nasadia, môžete čeliť ich skorému poškodeniu.

Náklady na drevené okná

Kým drevené okná môžu stáť o niečo viac ako povedzme plastové, stále sú oveľa lacnejšie ako oceľ alebo hliník. Samozrejme, druh dreva, ktorý sa rozhodnete kúpiť, bude mať významný vplyv na cenu, ale v priemere sú stále oveľa lepšie z hľadiska nákladov.

Počiatočné náklady však nie sú jedinou vecou, ktorú musíte pri výbere materiálu pre vaše okná zvážiť. Ak svoje okná musíte vymieňať každých desať rokov namiesto každých päťdesiatich, návratnosť vašej investície nebude veľmi vysoká a práve tu svoje vedúce postavenie zastáva drevo.

Drevené okná majú vo všeobecnosti životnosť až sto rokov (samozrejme aj vďaka certifikovanému servisu), čo znamená, že pravdepodobne vydržia takmer celý život a takmer vôbec nie je potrebné ich vymieňať.

Keď sa na to pozrieme týmto spôsobom, je jasné, že náklady na drevené okná sa časom vyrovnajú, čo z nich robí vynikajúcu a nákladovo efektívnejšiu voľbu pre projekty určené na zlepšenie domácnosti.

Záver

Pokiaľ ide o okná, môžete si byť istí, že drevené okná sú jednoznačne najlepšie. Výhody drevených okien ďaleko prevažujú nad všetkými možnými nevýhodami, najmä v porovnaní s inými menej priaznivými materiálmi, ako je oceľ, plasty alebo hliník.

Či už ide o ich estetický šarm, ich priaznivé izolačné vlastnosti alebo pôsobivú dlhú životnosť, drevené okná sú jednoznačne tou najlepšou voľbou, teda ak by ste niekedy potrebovali vymeniť okno alebo ich nasadiť do svojej novej domácnosti.

Zvažujete investíciu do drevených okien a neviete, kde začať? Kontaktujte našich špecialistov a nechajte si poradiť, ako môžu drevené okná prispieť k pohodlnejšiemu a štýlovejšiemu bývaniu. Sme tu pre vás, aby sme zodpovedali všetky vaše otázky a pomohli vám nájsť ideálne riešenie na mieru vašim potrebám.

Zavolajte nám alebo nám napíšte ešte dnes a zistite, ako môžu drevené okná premeniť váš domov!

VÁŠ OSOBNÝ PORADCA S 26 ROČNÝMI SKÚSENOSŤAMI

Potrebujete informacie ohladom výberu alebo inštalácie? Radi Vám poradíme pri výbere najlepších okien pre Vašu stavbu.

Podobné články

Mali by sme si namiesto plastových okien vybrať drevené?

Prvou otázkou, ktorá môže pri kúpe okna alebo dverí vyvstať, je, či si vybrať drevené alebo plastové okná a dvere. Najdôležitejšie je určiť podľa vlastných potrieb, ktoré riešenie slúži cieľom, ktoré považujeme za dôležité. V záplave informácií sa dá veľmi ľahko stratiť, preto by som vám rád pri výbere pomohol zhrnúť niektoré hlavné výhody a nevýhody…

6 dôvodov, prečo by ste si mali vybrať drevené okná a dvere do svojho domu

Drevo je už dlho bežným materiálom pri výbere okien a dverí alebo pri izolácii domu. Nie je to prekvapujúce, pretože ide o jeden z najľahšie dostupných, univerzálnych materiálov, ktoré poskytujú dobrú izoláciu. Vďaka technologickému pokroku sa však na trhu rýchlo rozšírili aj materiály zo sklených vlákien, hliníka a vinylu, v dôsledku čoho majitelia domov často…

Ako si vybrať okno pre svoj budúci domov?

Každý deň, keď plánujeme svoj budúci domov, sa stretávame s nespočetnými otázkami, ktoré nás možno nikdy predtým nenapadli. Napríklad štýl, veľkosť a typ okien a dverí. Aj keď sa to na prvý pohľad zdá jednoduché, výber správnych okien a dverí nie je jednoduchá úloha. Aký štýl a funkciu by ste si mali vybrať? Pri výbere…

This site is registered on wpml.org as a development site.